POWRÓT

Laserowe usuwanie naczynek

Obecnie bardzo niewiele osób może poszczycić się gładką, zdrową cerą o równomiernym kolorycie. Badania pokazują, że aż 60% populacji ma problemy z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi. Proces ten uzależniony jest od bardzo wielu czynników, takich jak predyspozycje genetyczne, czynniki zewnętrzne, działanie niektórych leków, czy niewłaściwa pielęgnacja. Pierwszym klinicznym objawem tego problemu jest zaczerwienienie, czyli tak zwany rumień, który początkowo mija, a następnie utrwala się, aż do momentu kiedy pozostanie na stałe. Delikatne naczynka krwionośne rozszerzają się pod naporem ciśnienia krwi, przez co stają się widoczne. Konsekwencją tego procesu są wyraźne, widoczne przez naskórek, zmiany wyglądające jak siateczka czerwonych pajączków, nazywane również jako telangiektazja. Najczęściej pojawiają się ona na twarzy, dekolcie, szyi i nogach. Przyjmują one odcienie od jasno czerwonego, przez bordowy, aż po ciemno fioletowy. Rozszerzone naczynka stanowią spory problem natury estetycznej, szczególnie jeśli umiejscowione są na twarzy. W takiej sytuacji bardzo istotna jest prawidłowa pielęgnacja, która może znacznie ograniczyć pojawianie się nowych zmian. W przypadku tych już istniejących bardzo dobre rezultaty przynosi zabieg laserowego zamykania naczynek.

 

Zabieg

 

Do zabiegu pacjenta kwalifikuje lekarz. Ocenia on przebarwienia i znamiona barwnikowe, uwzględniając ich ilość, średnicę, kolor, głębokość zmian, a także analizuje indywidualną wrażliwość skóry oraz jej reakcje. Osobom zakwalifikowanym wykonuje się tzw. kliniczną próbę laserową. Pozwala ona na dobór optymalnej wartości energii i czasu trwania impulsu, tak aby uzyskać możliwe najlepszy efekt, przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa i komfortu u pacjentów. Ostateczne ustawienie parametrów pozostaje w gestii lekarza.

 

Podczas zabiegu laser emituje wiązkę światła o precyzyjnie określonych parametrach, dzięki czemu możliwe jest dokonanie zmian w obrębie danej tkanki. Energia kierowana przez laser jest absorbowana przez hemoglobinę, krew ulega koagulacji (mówiąc potocznie „ścina się”) lub odparowuje niszcząc niechciane naczynka od wewnątrz. Proces ten specjalistycznie nazywany jest fototermolizą selektywną, czyli kontrolowanym oparzeniem. Po pewnym czasie zniszczone naczynie jest samoczynnie usuwane z organizmu.

 

Aby zamknąć popękane naczynia zazwyczaj należy wykonać od 2 do 5 zabiegów w ciągu kilku miesięcy. Ilość ta jest uzależniona od liczby zmian, ich koloru, średnicy i głębokości położenia. Jeśli naczynko było wyjątkowo duże, lub zabiegowi poddana została duża powierzchnia skóry, po zabiegu mogą pojawić się obrzęki, siniaki lub rumienie, które ustępują w ciągu kilku godzin lub dni.

 

Postępowanie po zabiegu:

 

  • nie eksponować skóry na słońcu (solarium) min. jeden miesiąc po zabiegu. Należy również zabezpieczać skórę wysokimi filtrami ponieważ promienie ultrafioletowe mogą spowodować przebarwienia
  • przez kilka dni po zabiegu nie stosować na skórę środków drażniących i wysuszających
  • zalecamy używanie kremu przyspieszającego gojenie
  • unikać przegrzewania skóry poddanej zabiegowi (np. sauna, gorące kąpiele)
  • unikać zbędnego wysiłku zwiększającego ciśnienie krwi (np. ćwiczeń fizycznych) oraz sytuacji w których skóra jest narażona na urazy
  • odpowiednio codziennie pielęgnować skórę naczynkową. Stosowanie odpowiednich kosmetyków /kosmeceutyków do skóry naczyniowej, które pomagają obkurczyć i wzmocnić naczynia krwionośne. Uzupełnienie niedoborów witaminowych głównie B2, PP i C. Ochrona skóry przed zimnem i wilgocią - stosowanie ochronnych kremów w okresie jesienno-zimowym.

 

 

Rejestracja telefoniczna:          +48 723 80 80 80

Rejestracja on-line: recepcja@klinikalookmed.pl

 

Chirurgia Naczyniowa

Kontakt